Onderzoek: lkol b.d. E.H. BRONGERS
Tel: 045-5242962

DUITSE GESNEUVELDEN BIJ DE STRIJD ROND VALKENBURG – MEI 1940
Toelichting
De gesneuvelden zijn als volgt vermeld:
NAAM - Voorna(a)m(en) - Militaire rang of stand - Geboortedatum (met geboorteplaats, voor zover bekend) - Datum sneuvelen c.q. overleden aan verwondingen met plaats sneuvelen (indien dit laatste niet is vermeld, is Valkenburg en omgeving de locatie van sneuvelen) - Vak met grafnummer op de Duitse militaire begraafplaats Ysselsteyn - Militair onderdeel.

Ysselsteyn:
Vak BH en BI: overgebracht van de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag
Vak CB: overgebracht van het Militair Ereveld Grebbeberg
Vak CN: overgebracht van de begraafplaats aan de Kruisweg te Valkenburg (Z.H.) 
Vak CV: overgebracht van de begraafplaats ‘Groene Kerkje’ te Oegstgeest
Vak CW: overgebracht van de Nieuwe Algemene Oosterbegraafplaats te Amsterdam
Vak TBB: overgebracht van het N.H. kerkhof te Katwijk (Z.H.).

Tekens en afkortingen:
* = geboren
†  = gesneuveld c.q. aan verwondingen overleden
FJR2 = Fallschirmjäger Regiment 2 (een cijfer met - geeft de compagnie aan; b.v.: 6-FJR2 = 6e Compagnie van FJR2)
IR 47 = (luchtlandings-) Infanterie Regiment 47. Een cijfer er voor geeft weer de compagnie aan.
IR 65 = (luchtlandings-) Infanterie Regiment 65.
KG zbV = Kampf Geschwader zur besonderen Verwendung (Ju-52 transportvliegtuigen)
KGr zbV = Kampf Gruppe zur besonderen Verwendung (Ju-52 transportvliegtuigen)
KG 30= Kampf Geschwader 30 (Ju-88A bommenwerpers)

Duitse rangen (voor zover van toepassing)
Sch= Schütze (soldaat)
Jäg= Jäger (soldaat-parachutist)
Osch= Oberschütze (tussen soldaat en soldaat1e klas)
Ojäg= Oberjäger (tussen soldaat- en soldaat 1e klas-parachutist)
Gefr= Gefreiter (soldaat 1e klas)
Ogefr= Obergfreiter (korporaal)
Uffz= Unteroffizier (sergeant)
Ufw= Unterfeldwebel (tussen sergeant en sergeant 1e klas)
Fw= Feldwebel (sergeant 1e klas)
Ofw= Oberfeldwebel (tussen sergeant 1e klas en sergeant-majoor)
Leutnant= Tweede Luitenant.
Ass.Arzt= Assistent-arts


Gesneuvelde parachutisten
ACKERMANN Friedrich, Gefr, *11.6.17 Wenden, † 10.5.40, CN-123, 6-FJR2
AUGENSTEIN Heinrich, Gefr, *18.8.19, † 10.5.40, TBB-17, 3-FJR2
BOHM Herbert, Gefr, *29.12.18 Wender, † 10.5.40, CN-107, 6-FJR2
DRESCHER Gerard, Jäg, *26.7.20 Naumburg-Saale, † 17.5.40, CV-204, 6-FJR2 1) 
GROEBNER Ernst, Gefr, *21.6.20 Joken, † 10.5.40, CN-122, 6-FJR2
GROSSER Max, Gefr, *25.11.19 Wiesbaden-Sonnenberg, † 10.5.40, CN-109, 6-FJR2
GROTE Helmut, Gefr, *6.6.19, † 10.5.40, CV-191, 6-FJR2 (kwam van 8-FJR2)
GRÜNEWALD Wilhelm, Ojäg, *6.9.14, † 10.5.40, TBB-11, 3-FJR2
HARTMANN Franz, Gefr, *6.7.17, † 10.5.40, TBB-16, 3-FJR2 (3.Zug)
JOHN Werner, Ogefr, *8.5.16, † 10.5.40, TBB-12, 3-FJR2 (3.Zug) 4)
JUNGNICKEL Fritz, Jäg, *18.6.20 Letschin, † 10.5.40, CN-108, 6-FJR2
KIRSCHFINK Richard, Gefr, *24.3.17, † 10.5.40, TBB-15, 6-FJR2
KOPITZE Arthur, Ogefr, *24.7.12 Lantzen, † 10.5.40, CN-110, 6-FJR2
KUHLO Eberhard, Ass.Arzt, *29.1.14 Moers, † 10.5.40 Maaldrift, CN-124, 6-FJR2
LIERSCH Erich, Ogefr, *1.3.17, † 10.5.40, CV-202, 6-FJR2
MUER Karl, Gefr, *15.10.14, † 10.5.40, TBB-14. 3-FJR2 (3.Zug)
NEUBECKER Horst, Fw, *3.7.14, † 10.5.40, BH-46, 3-FJR2 (3.Zug)
NICKEL Ewald, Uffz, *2.8.20, † 16.5.40, CV-203, 6-FJR2 1)
PAUL Erwin, Gefr, *5.10.19 Melle, † 10.5.40, CN-106, 6-FJR2
PAULI Franz, Ufw, *17.11.15 Düsseldorf † 10.5.40, CN_111, 6-FJR2
PUCHTA Andreas, Ogefr, *24.8.19 Scherentin, † 10.5.40, CV-126, 6-FJR2
RAHMEL Wilhelm, Ogefr, *14.2.19 Sampohl, † 12.5.40, CN-121, 6-FJR2
RÖSSLER Oskar, Ogefr, *1.11.18 Rastatt, † 12.5.40, CN-116, 6-FJR2  +
SCHMIDT Hans, Ogefr, *26.2.17, † 15.5.40, CV-200, 4-FJR2 3)
SCHULZ Paul, Ogefr. *18.1.15, † 10.5.40, TBB-13, 3-FJR2
WALLRATH Alois, Jäg, *28.8.16 Trier, † 10.5.40, CN-120, 6-FJR2
WARNKE Heinz, Gefr, *28.11.18, † 13.5.40, CV-184, 6-FJR2 2)
WEBER Heinz, Gefr, *6.10.19 Aligse, † 12.5.40, CN-102, 6-FJR2
WINDISCH Karl, Fw, *9.7.13 Olsnitz, † 10.5.40, CN-105, 4-FJR2
ZENKER Fritz, Jäg, *5.2.20 Wekleitsz, † 10.5.40, CN-103, 6-FJR2

Gesneuveld vliegerpersoneel
BAROWKA Willi, Uffz, *31.5.18, † 12.5.40 Hazerswoude (Ju-88A), CV-182, 5-KG 30 (VLT2)
GRADWOHL Franz, Gefr, *2.4.17, † 11.5.40, CN-99, KGr zbV 11
HÄBERLE Otto, Uffz, *22.5.13 Schmiden, † 10.5.40, CN-100, 3-KGr zbV 11
HÄTZEL Paul, Fw, *10.8.12 Scharpenhufe, † 10.5.40, CN-101, 3-KGr zbV 11
KRZYKOWSKI, Wilhelm, Flieger Uffz, *21.7.18 Bochum, † 11.5.40, CN-98, 1-KGr zbV 11 +
KUPKE Gerhard, Fw, *3.5.13 Guten, † 10.5.40, CV-186, KG zbV 1
LAHM Siegfried, Flieger, *3.4.18, † 12.5.40 Hazerswoude (Ju-88A), CV-183, 5-KG 30 5)
MICHELS Nikolaus, Uffz, *29.11.14, † 10.5.40, CV-194, III-KG zbV 1 (12e Staffel)
MORAWECK Joseph, Gefr, *30.3.15 München, † 12.5.40, CN-117, 4-KGr zbV 11
RAMUS Karl , Uffz, *21.5.12, † 10.5.40 strand Katwijk, TBB-10, Stab I-KG zbV 1
ROSER. H., Oblt, (1e) Flieger, *?, † 10.05.40 Valkenburg, ??,  Stab.KG zbV 11.
REICHERT Karl, Uffz, *7.11.14 Fachbach bei Bad Ems, † 12.5.40, CV-192, KG zbV 1
SCHMIDT Heinz, Uffz, *13.10.12, † 10.5.40 Wassenaar, BH-166, 2-KGr zbV 9
SCHMIDT Herbert, Ogefr, *7.1.19 Chemnitz, † 10.5.40, CN-125, St KGr zbV 11
SCHWARZ Theophil, Ofw, *12.1.15, † 21.5.40 Hazerswoude (Ju-88A), CV-205, 5-KG 30 1)
THOMAS Alfred, Ofw, *24.5.10 Neisse, † 10.5.40, CN-104, 3-KGr zbV 11


Gesneuvelden van IR 47
ADAM Hermann, Gefr, *8.2.15, † 10.5.40, TBB-22, 10-IR47
AHRENS Heinz, Osch, *6.6.15, † 10.5.40, CV-195, IR 47 (Inf.Ers.Btl 47)
ALLERICH Ewald, Ogefr, *24.2.13, † 11.5.40 Wassenaar duinen, BH-42, 5-IR47 
AUENHAMMER Eugen, Osch, *19.5.10,  † 11.5.40 Leiden, CV-185, 9-IR47
BÄRENFÄNGER Heinrich, Gefr, *7.7.19 Sprötze, † 12.5.40, CN-95, 9-IR47
BEHRENS Klaus, Osch, *7.3.17, † 15.5.40 duinen, CW-279, 6-IR47 5)
BERGMANN Artur, Gefr, *28.5.16, † 10.5.40, duinen, TBB-20, Stab II-IR 47
BEUTLER Erwin, Uffz, *8.9.18 Bromberg, † 12.5.40, CN-133, 10-IR47
BOHLEN Georg, Gefr, *3.2.17 Emden, † 11.5.40, CV-188, 9-IR47 3)
BONIN Karl von, Leutnant, *19.11.15 Stade, † 10.5.40 duinen, CN-94, Btl.Adj. II./47.
BURMESTER Georg, Fw, *12.7.14, † 10.5.40 duinen, BH-41, 5-IR47
BUSSTORF, Otto, Uffz, *20-09-15 Neumünster, † 15-05-40, CN-134, 9-IR47.
FEHLING Hans, Osch, *11.2.14, † 10.5.40, TBB-23, 10-IR47
FINTEL, Walter Hermann Wilhem von, Osch, *19.6.14 Willingen, † 12.5.40, CN-89, 10-IR47
FITSCHEN Anton, Gefr, *31.12.15 Fredenbeck, † 11.5.40, CN-96, 9-IR47
FITSCHEN Heinrich, Gefr, *28.12.16, † 10.5.40, TBB-24, 10-IR47
FRERICHS Otto, Sch, *13.2.19 Moorlage, † 12.5.40, CN-130, 10-IR47
GARBE Egbert-Ernst, Uffz, *29.9.18 Waren (Mecklenburg), † 21.5.40, CW-253, 10-IR47 5)
GÖTZL Emil, Uffz, *10.9.17, † 10.5.40 duinen, TBB-18, Stab II-IR47
HALBESLEBEN Karl, Gefr, *19.6.16 Embsen, † 10.5.40, CN-113, 10-IR47
HASS Michael, Gefr, *25.4.17 Varrel, † 13.5.40 Valkenburg, CN-84, 12-IR47
HERSEN Karl, Gefr, *8.2.13, † 10.5.40 duinen, CV-206, Stab II-IR47
HILDEBRAND Johann, Osch, *15.10.16, † 10.5.40, CV-198, 10-IR47
HÖTSCHEL Wilhelm, Gefr, *5.12.19, † 11.5.40, CV-201, 9-IR47
JAGELS Gerhard-Johann, Fw, *2.8.11, † 10.5.40, CV-189, Aufklärungszug IR47
JANDT Heinrich, Gefr, *1.6.13 Geestemünde, † 10.5.40, CN-82, Stab II-IR47.
KAISER Alfred, Gefr, *28.4.21, † 10.5.40 Wassenaar duinen, TBB-19, Stab II-IR47
KAUCZOR Albert, Gefr, *10.7.16 Krähenbusch, † 12.5.40, CN-132, 10-IR47
KOCH Dr.Walter, Ass.Arzt, *7.11.04, † 10.5.40 duinen, BI-270, Stab II-IR47
KRISSEL Karl, Leutnant, *1.7.05, † 10.5.40 Haagse Schouw, CV-190, 9-IR47
KRUSE Werner, Sch, *15.6.21 Klein Nordende, † 13.5.40, CN-97, 12-IR47
KULBAS Kurt, Gefr, *4.6.19 Clebow, † 10.5.40 Valkenburg, CN-85, 12-IR47
LEIPOLD Walter, Sch, *2.4.18 Kassel, † 10.5.40, CN-91, 10-IR47
LIEBRECHT Rudolf, Gefr, *11.10.15 Settorf, † 10.5.40, CN-90, 10-IR47
LÖHDEN Johannes, Gefr, *16.6.20, † 10.5.40 duinen, TBB-21, Stab II-IR47
LÜTT Hans Wilhelm, Leutnant, *29.6.06 Flensburg, † 10.5.40 Valkenburg, CN-93, (Nachrichtezug)7-IR47 +
MAHNECKE Friedrich, Sch, *5.4.13 Rosental, † 15.5.40, CN-115, 9-IR47
MEYER Emil, Gefr, *27.3.17 Wingst, † 10.5.40, CN-88, Aufklärungszug IR47
MEYER Heinrich, Gefr, *5.10.15 Liesteg, † 13.5.40, CN-87, 9-IR47
MORISSE Ernst, Osch, *18.1.17 Lehe, † 14.5.40, CN-80, 9-IR47
NIEBUHR Walter, Sch, *11.3.15 Nunenburg, † 13.5.40, CV-193, IR47
PATZELT Alois, Sch, *15.1.17, † 10.5.40, CV-196, IR47
PROTZEK Rudolf, Gefr, *23.11.15 Heringen, † 11.5.40 Valkenburg, CN-129, 12-IR47
RIEBESELL Willi, Sch, *2.10.13 Rostorf, † 15.5.40, CN-131, 9-IR47
RIEKE Heinrich, Osch, *12.6.17 Emden, † 13.5.40 Valkenburg, CN-83, 12-IR47
RIMKUS Leo, Ogefr, *16.12.12, † 10.5.40 duinen, BI-270, 5-IR47
ROCKER Karl-Heinrich, Sch, *22.12.18 Dietrichsfeld, † 12.5.40, CN-128, 10-IR47
SCHENK Hermann, Ogefr, *2.3.16 Klein Tondorf, † 12.5.40, CV-199, 9-IR47 3)
SCHRÖDER Fritz, Osch, *2.6.20 Nienburg, † 10.5.40 Valkenburg, CN-114, 10-IR47
SCHÜNEMANN Jürgen, Leutnant, *24.6.16 Kellinghusen, † 10.5.40 Valkenburg, CN-92, führer des Voradeszuges in 10./47
STURM Anton, Gefr, *5.5.18, † 11.5.40, CV-187, 9-IR47
TRINGL Karl, Osch, *2.10.17 Freundorf, † 13.5.40 Valkenburg, CN-86, 12-IR47
UMLAUFF Benedikt, Gefr, *23.10.15 Neu Walterdorf, † 13.5.40 Valkenburg, CN-79, 12-IR47
UTERMARK Edgar, Gefr, *23.8.18 Goldberg, † 11.5.40, CN-81, 9-IR47
VETTER Ernst, Sch, *23.3.10, † 11.5.40, CV-197, 10-IR47
WEHE Heinrich, Osch, *8.12.17 Adendorf, † 11.5.40, CN-118, 9-IR47
WINTERHOFF Hans, Uffz, *24.8.16, † 10.5.40 duinen, BH-47, Stab II-IR47

Gesneuvelden van IR65
KAHMEIER, Christoph, Uffz, *24.8.18 Bremen, CN-135, 6-IR65
SUUR Willi, Osch, *19.6.16, † 10.5.40, BH-34, 8-IR65

Voor Valkenburg bestemd personeel van 6-IR47, neergeschoten en gesneuveld bij Zoelen
ALLRUT Otto, Uffz, *31.3.14, † 10.5.40 Zoelen, CB-77, 6-IR47
BORCHERS Otto, Sch, *2.10.14, † 10.5.40 Zoelen, CB-83, 6-IR47
BRÜMMER Jürgen, Gefr, *7.11.15, † 10.5.40 Zoelen, CB-80, 6-IR47
DOHRMANN Hinrich, Osch, *18.1.14, † 10.5.40 Zoelen, CB-84, 6-IR47
EGGERS Paul, Gefr, *20.9.14, † 10.5.40 Zoelen, CB-79, 6-IR47
FICK Wilhelm, Osch, *11.2.13, † 10.5.40 Zoelen, CB-85, 6-IR47
GROSSE Erich, Fw (vlieger), *24.2.14 Reitwein, † 10.5.40 Zoelen, CB-89, 3-KGr zbV 11
HOOPS Walter, Osch, *16.4.13, † 10.5.40 Zoelen, CB-86, 6-IR47
LAMFUSS Johann, Osch, *25.9.14, † 10.5.40 Zoelen, CB-87, 6-IR47
MICHAELIS Johann, Gefr, *5.1.17, † 10.5.40 Zoelen, CB-81, 6-IR47
RÖHLER Erich, Uffz, *7.12.14, † 10.5.40 Zoelen, CB-78, 6-IR47
SCHAU Harro, Gefr, *5.8.14 Kiel, † 10.5.40 Zoelen, CB-82, 6-IR47
VÖLKERT, Ralph, Fw, *14.11.09 Breitungen, † 10.5.40 Zoelen, CB-90, 6-IR47
WILLERT Kurt, Osch, *5.4.17 Bremerhaven, † 10.5.40 Zoelen, CB-88, 6-IR47

Gegevens over eenheid onbekend; gesneuveld in de Vesting Holland.
Dunkel, Arno. Stabsgefreiter, *28.09.1896 † 20.6.1940 Leiden AZL CV-207 mogelijk IR 65.


Voor Valkenburg bestemd, doch naar Waalhaven uitgeweken personeel van IR47 en later gesneuveld. 
FREUDENBERG Werner, Osch, *26.5.17 Harburg, † 13.5.40 Wieldrecht, CO-165, 14-IR47
RENK Wilhelm, Gefr, *26.2.17 Strachau, † 12.5.40 Waalhaven, BU-81, 14-IR47
SPRECKELSEN Ernst, Osch, *7.4.18 Bremen, † 12.5.40 Waalhaven, BU-82, 14-IR47

1) Overleden aan zijn verwondingen in het Diaconessenhuis te Leiden.
2) Overleden aan zijn verwondingen in het St Elisabethziekenhuis te Leiden.
3) Overleden aan zijn verwondingen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden; op graf abusievelijk 10 mei als sneuveldatum.
4) Graf geruimd (in Duitsland herbegraven); thans in TBB-12 Georg Kern, † 9.10.44
5) Aan zijn verwondingen in ziekenhuis te Amsterdam overleden.

*

Totale verliezen van parachutisten en luchtlandingstroepen in de Vesting Holland: (bron Historic DE)

  1. Aufklärungs Abteilung 22, Major Von Boddien, 10 gefallen, 12 verwundet, 13 vermisst = 35.
  2. Artillerie Regiment 22, Oberstleutnant De Boer, 6 gefallen, 13 verwundet, 1 vermisst = 20.
  3. Flak Bataillon 22, Hptm Kohlhaas, 4 gefallen, 9 verwundet, 4 vermisst = 17.
  4. Infanterie Regiment 16, Oberst Hans Kreysing, 38 gefallen, 106 verwundet, 17 vermisst = 161.
  5. Infanterie Regiment 47, Oberst Heyser, 74 gefallen, 130 verwundet, 61 vermisst = 265. 
    Ort des Todes: Zoelen - alle nach Flugzeugabsturz der Ju 52.
  6. Infanterie Regiment 65, Oberst Friemel, 97 gefallen, 89 verwundet, 217 vermisst = 402.
    Ort des Todes: Druten - alle nach Flugzeugabsturz der Ju 52 des KG ZbV 1.
  7. Stab 22. Infanterie-Division Generalleutnant Hans Graf von Sponeck, 7 gefallen, 14 verwundet, 4 vermisst = 26.
  8. Nachrichten Abteilung 22, Major Lorenz, 21 gefallen, 28 verwundet, 23 vermisst = 72.
  9. Pionier Bataillon 22, Hauptmann Burger, 21 gefallen, 25 verwundet, 39 vermisst = 85. 
    Ort des Todes: Zaltbommel - alle nach Flugzeugabsturz der Ju 52

Gevallenen 278, Gewonden 435, Vermist 379, Afgevoerde krijgsgevangenen 1414.
Totaal uitgeschakelde Duitsers : 2506.

 

+ = aanvulling uit lijst